Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα Χρήστη Κωδικός: Να με θυμάσαι

Brisket-μπρισκετα
(1 μέλος/η είναι εδώ) (1) Επισκέπτης
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Brisket-μπρισκετα

Brisket-μπρισκετα 3 Χρόνια, 4 Μήνες πριν #2514

• cpaidas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
Καλησπέρα,

Στην Αμερική είναι ευρέως διαδεδομένο το ψήσιμο σε BBQ smoker της μπρισκετας (brisket). Πρόκειται για ένα κομμάτι μοσχαριού μεταξύ 5-7 κιλών το οποίο σιγοψηνεται για τουλάχιστον 12 ώρες, έως ότου φτάσει στους 95 βαθμούς.

Η ερώτηση μου είναι στο πώς θα το ζητήσω από τον κρεοπωλη για να καταλάβει πιο κομμάτι θελω γιατί οι περισσότεροι δεν το γνωρίζουν σαν μπρισκετα.

Ευχαριστώ πολυ

Απ: Brisket-μπρισκετα 3 Χρόνια, 4 Μήνες πριν #2522

• George
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Administrator
συγνώμη καλέ μας φίλε για την καθηστεριμένη απάντηση αλλά λόγου πάσχα πολύ η δουλειά και δεν προλαβαίνω... όντως οι χασάπηδες δεν το ξέρουν και δεν το βγάζουν αυτό το κομμάτι και πάει όλο μαζί με το λαιμό... να του πείς απ΄το στήθος το κομμάτι αυτό είναι στο στήθος.. εχκεί που τελειώνει ας πούμε ή ελιά ο λαιμός... απίστευτο κομμάτι, από κει κόβω για τον κιμά τώρα τελευταία και έχω πάθει πλάκα ... περιμένω συνταγή για το μπρίσκετ και κυρίως αν έχεις μείγματα μπαχαρικών να τα μοιραστείς μαζί μας αργότερα θα ανεβάσω μερικά μείγματα

Απ: Brisket-μπρισκετα 3 Χρόνια, 4 Μήνες πριν #2523

• cpaidas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
Καλησπέρα,

Πριν δύο ημέρες μου έφερε ενας καλος μου φίλος ένα κομματι μπρισκετα, που το προλαβε πριν κάνουν κιμα. Είναι περιπου στα 3,5 κιλά.

IMG_1.jpg

IMG_2.jpg

IMG_3.jpg

Μέτα το πάσχα μόλις βρω, τουλάχιστον, 12 ώρες θα το φτιάξω.

Οσο αφορα το μείγμα μπαχαρικών, εχω δει το απλο αλάτι-πιπερι, αλλά και με πιο πολλά υλικα, όπως σκονη σκορδο, σκονη κρεμμύδι, κυμινο.

Κλείνω προς το απλο, αλατι-πιπέρι.

Θα σας κρατήσω ενημερους.

Απ: Brisket-μπρισκετα 3 Χρόνια, 3 Μήνες πριν #2530

• George
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Administrator
αυτό είναι και εγω θα ψήσω μια μετά το πάσχα αλλά αλλιώς θα κάνω δοκιμή... θα το ανεβάσω.. καλά ψησίματα

Απ: Brisket-μπρισκετα 3 Χρόνια, 3 Μήνες πριν #2532

• cpaidas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
Θα είμαστε σε επικοινωνία. Θέλει υπομονή αν κρίνω από μοσχαρίσιο σιδηρόδρομο που είχα φτιάξει. 10 ωρες, αλλά απιστευτη γεύση

Καλή επιτυχία

Κωστής Παΐδας

Απ: Brisket-μπρισκετα 3 Χρόνια, 3 Μήνες πριν #2540

• George
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Administrator
cpaidas έγραψε:
Θα είμαστε σε επικοινωνία. Θέλει υπομονή αν κρίνω από μοσχαρίσιο σιδηρόδρομο που είχα φτιάξει. 10 ωρες, αλλά απιστευτη γεύση

Καλή επιτυχία

Κωστής Παΐδας

από υπομονή για το καλό άλλο τίποτα χα χα εξάλλου ολο και κατι θα περιστρέφεται για να περνάει η ώρα,
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Χρόνος για την δημιουργία της σελίδας: 0.15 δευτερόλεπτα